تبلیغات
باز تابش امسال - ایزو 9001 - 2000
 
باز تابش امسال
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : mah sal
نویسندگان
نظرسنجی
نظر خود را در مورد این وبلاگ بنویسیدچندین سال است که اصطلاح «ایزو» - از انواع مختلفش – مایه تفاخر و تبلیغ محصولات و خدماتی شده که در کشور ما عرضه می‌شود. این عناوین البته منحصر به کشور ما نیست؛ بلکه استانداردهایی جهانی است که داشتن هر یک از آنها نشانگر داشتن مجموعه‌ای از امتیازات و برتری‌هاست. متأسفانه نداشتن شناخت صحیح و کامل درباره این استانداردها، گاهی ما را نسبت به کیفیت محصول یا خدماتی که به دنبال آن هستیم گمراه می‌کند.

استاندارد جدید

درگذشته ISOسه استاندارد داشت: ISO 9001:1994, ISO 9002:1994 و ISO  9003:1994. اما حالا فقط یک استاندارد ISO 9001:2000 برای کیفیت وجود دارد. ISO 9002 و ISO 9003 ازبین رفته اند.

بنابراین اگر شما گواهی ISO 9002:1994 یاISO 9003:1994 گرفته اید،اکنون شما نیازمند آن هستید که گواهی ISO 9001:2000 رادریافت كنید. واگرشما اکنون گواهی 1994 ISO 9001:رادارید،باید سیستم کیفیت خود رابرای تامین الزامات ISO 9001:2000 به روز كنید.

ساختارجدید
وقتی شما ISO 9001:1994 را با ISO 9001:2000 مقایسه می کنید،درخواهید یافت که ISOساختار 20ماده ای استاندارد راکنارگذاشته است.به جای 20بخش ،استانداردجدید دارای 8 بخش است.

ISOاستاندارد 9001 را به‌منظور ایجاد ساختاری منطقی‌تر وبرای ایجاد سازگاری بیشتر با  ISO 14001 استاندارد مدیریت محیطی، سازماندهی دوباره كرد. از آنجا که این تجدید سازماندهی یک تغییر آرایش وسیعی است،می تواند مفهوم عمیقتری رابرای شما که نظام‌نامه کیفیت جاری خودرابراساس 20ماده قدیمی گذشته سازمان داده اید،داشته باشد.

ISO   چیست و چگونه بوجود آمد ؟

مقدمه 

کیفیت از موضوعات مورد توجه جوامع جهانی می باشد .با پیشرفت سریع در بازارها و ارتباطات و فن آوریهای مربوطه،توان پاسخگویی به خواسته های مشتریان روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می کند.در این ارتباط ،مشخصات کالا حتما ً باید به صورت عوامل کیفی بیان شود و با توسعه ی بازارها و گسترش ارتباطات ، دانستن مشخصات کیفی کالا در حالیکه امکان کسب اطلاعات بیشتر در مورد سازندگان امکان پذیر نیست ،از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.مشتریان در تمام جهان علاقه مندند که بتوانند بدون بازدیداز سازندگان و فقط از روی مشخصات مذکور همراه کالا ،در مورد تداوم کیفیت در شرکت سازنده  اطمینان کسب کنند.بهمین منظور باید تعریف مشترکی در مورد کیفیت در بین فروشندگان و توزیع کننده ها و .. رایج باشد. ایزو در واقع حروف اختصاری International Organization for Standardization  به مفهوم سازمان بین المللی استاندارد سازی است که یک مجمع بین‌المللی از سازمانهای استاندارد کشورهای عضو، آن را تشکیل می‌دهد. ایزو یک شبکه از مؤسسات استاندارد ملی در ۱۴۷ کشور دنیا است؛ بر پایه یک مرکز در هر کشور و یک مرکز اصلی در شهر ژنو - سوئیس- فعالیت می‌کند، که وظیفه هماهنگی مراکز مختلف را دارد. ایزو یک موسسه غیر دولتی است، یعنی هر کدام از اعضای آن الزاما ً نماینده ملی کشور خود نیستند. با این همه ایزو یک نقش مهم بین بخشهای خصوصی و عمومی بازی می‌کند؛ چرا که اعضای آن یا در دولت و مؤسسات دولتی دارای سمت هستند، و یا نماینده دولت هستند. از طرف دیگر بقیه اعضا که نقش خصوصی دارند نقش مهمی در ارتباطات صنعتی دارند و در نتیجه با دولت‌های متبوعشان در تعامل مستقیم قرار دارند. بنابراین ایزو مانند یک پل ارتباطی عمل می‌کند که هم رضایت کسب و کار و هم درخواست عموم را تأمین می‌کند.

سازمان بین المللی استاندارد(international organization for standardarization ios) که در ژنوسوئیس واقع است ، راهنمای عمومی کیفیت را تحت عنوان   iso منتشر نموده که در اصل کلمه ios می باشد .مجموعه ی  یک آژانس بین المللی خاص برای استاندارد کردن می باشد که از ترکیب سازمانهای استاندارد ملی کشورهای مختلف تشکیل شده است.

و این سازمان به نام (  organization iso  standard  international ) خوانده می شود.

هدف از این مقاله که توسط اینجانب  دانشجو مهدی سالاری تهیه شده است  ارائه ی توضیحاتی در مورد  استاندارد 9001 iso است ، که این استاندارد چه کمکی در حصول یک محصول برتر در بر دارد.

 صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :