تبلیغات
باز تابش امسال - علائم راهنمایی و رانندگی
 
باز تابش امسال
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : mah sal
نویسندگان
نظرسنجی
نظر خود را در مورد این وبلاگ بنویسیدعلائم راهنمایی و رانندگی ابزاری برای کنترل و تنظیم عبور و مرور در راهها و معابر هستند

 • یک دسته از علائم توسط رانندگان به کار می روند که این علائم توسط کارخانه سازنده و بصورت نوری ، در قسمت عقب و جلوی اتومبیل ها نصب شده و باید از استانداردهای بین المللی برخوردار باشد .

 •  دسته دیگر علائمی هستند که توسط مقامات مسئول جهت ایجاد نظم در عبور و مرور و اجرای مقررات راهنمایی و رانندگی به کار برده می شوند که هر یک به نوبه خود نقش اساسی و مهمی در کاهش تصادفات و ایمنی ترافیک دارند که اینگونه علائم از نظر نصب و استقرار در راهها به دو دسته علائم افقی و علائم عمودی تقسیم می شوند.

 

دسته اول : علائم عمودی

شامل : تابلوهای راهنمائی و رانندگی - چراغ راهنمائی - نرده ایمنی

 

1. تابلوهای راهنمایی و رانندگی

 •  تابلوهای راهنمایی و رانندگی به عنوان بخشی از تجهیزات كـنترل ترافـیك نقش ایمن سازی سواره روهاوهدایت هرچه بهتررانندگان رابرعهده دارند. توجه به این تابلوها كه نشانه های نمادین قوانین و مقررات عبور و مرور هستندالزامی است، این علائم به مادستورالعمل رانندگی صحیح رانشان می دهند.

تابلوها از نظر شکل هندسی و کاربرد به 3 دسته تقسیم می شوند:

الف) تابلوهای حکم کننده و بازدارنده :

 •  این گونه علائم شکل دایره با حاشیه ای به رنگ قرمز و زمینه سفید و تصاویر و نقش ها به رنگ مشکی می باشند و برای استفاده کنندگان از راه، محدودیت و ممنوعیت ایجاد می نمایند و به راننده دستور می دهد که چه کار باید بکند و چه کار نباید بکند و عدم اجرای دستور و پیام این نوع تابلوها در رانندگی مستوجب اعمال قانون می باشد از استثنائات اینگونه تابلوها(از نظر شکل) تابلو رعایت حق تقدم عبور که به شکل مثلث واژگون رأس پایین و قاعده بالا و تابلو ایست که به شکل هشت ضلعی می باشد.

به تابلوهای زیر توجه نمایید :

عبور ممنوع:

این تابلو به رانندگان وسایل نقلیه موتوری اعلام می کند از جهتی که تابلو نشان می دهد عبور نکنند و تنها عایرین پیاده اجازه دارند که در این جهت رفت و آمد کنند.

 

راه یکطرفه:

این تابلو به رانندگان وسایل نقلیه موتوری اعلام میکند که فقط از جهتی که تابلو نشان می دهد عبور آزاد است

  

ایست:

 این تابلو آخر راه فرعی و نزدیک راه اصلی نصب می شودو به رانندگان وسایل نقلیه موتوری دستور ایست می دهد و رانندگان با دیدن این تابلو باید بایستند و پس از اطمینان از اینکه خطری در پیش نیست با احتیاط کامل و رعایت حق عبور دیگران حرکت کنند.

   

تعیین سمت حرکت در میدان :

این تابلو به رانندگان به رانندگان وسایل نقلیه موتوری نشان میدهد که در میدان از کدام جهت می توانند حرکت کنند .

 

 

ب) تابلوهای خطر یا هشدار دهنده :

 • اینگونه تابلوها برای اعلام خطر به رانندگان و آگاه کردن آنان از نوع خطر در راهها است و به شکل مثلث متساوی الاضلاع با اضلاع قرمز رنگ و زمینه سفید و نوشتار مشکی هستند.

به تابلوهای خطر زیر توجه کنید :

خطر:

این تابلو پیام میدهد که خطری در پیش است . رانندگان با دیدن این تابلو باید نخست سرعت خود را کم کنند سپس با احتیاط کامل به حرکت خود ادامه دهند.

 

گذرگاه عابر پیاده:

این تابلو اعلام میکند که عابران میتوانند با خیال راحت و دور از هرگونه خطر از محلی که این تابلو نصب شده است عبور کنند و خود را و خود را به پیاده رو طرف دیگر خیابان برسانند. در جایی که این تابلو نصب شده است حق تقدم با عابر پیاده است.

  

محل عبور اطفال:

این تابلو نزدیک مدرسه یا زمین بازی بچه ها نصب میشود و به رانندگان پیام میدهد که ممکن است کودکان از آنجا عبور کنند. رانندگان با دیدن با دیدن این تابلو باید سرعت خود راکم کنند و با احتیاط به حرکت خود ادامه دهند.

 

 

ج) تابلوهای اخباری ـ اطلاعاتی :

 • این تابلوها به منظور آگاه سازی رانندگان در مورد شناسایی محل، اعلام فواصل، نشان دادن جهت و تعیین مسیر ورود و خروج به کار می رود. از جمله این نوع تابلوها می توان به تابلوهای شناسایی خیابانها و میدانها، تابلوی خیابان بن بست و... اشاره کرد.

به تابلوهای زیر توجه کنید :

ایستگاه اتوبوس :

این تابلو در جایی نصب می شود که اتوبوسها برای سوار و پیاده کردن مسافرها توقف می کنند .

  

ایستگاه تاکسی :

این تابلو در جایی نصب می شود که تاکسی ها برای سوار و پیاده کردن مسافرها توقف می کنند .

  

پارکینگ ( پارک موقت ) :

این تابلو معمولا در جاده ها نصب میشودو محل پارک موقت را نشان میدهد . و معمولا از فاصله 1000 متری به پارک موقت مقدار فاصله در زیر تابلو نوشته میشود .

 

 بیمارستان :

این تابلو به ما اعلام میکند که در همین مکان بیمارستان وجود دارد .

 

2 ـ  چراغ راهنمایی :

 • چراغی است که توسط مامورین راهنمایی و رانندگی در چهارراهها و تقاطع ها نصب می شوندو با تعویض رنگ چراغ، برای نظم بخشیدن به حرکت رانندگان و عابران پیاده فرمان حرکت ، احتیاط و ایست میدهند.

3ـ گارد ریل(نرده ایمنی)

 

دسته دوم : علائم افقی

شامل : خط کشی - نوشته ها و نقش ها - گل میخ ها

1ـ خط کشی:

 • خط کشی از جمله مهمترین نشانه های راهنمایی است که در سطح و حاشیه سواره رو انجام می شود. رنگ خط کشی تقاطع منحصر به دو رنگ سفید و زرد است و استفاده از سایر رنگها به هیچ وجه مجاز نیست.

 • خط کشی برای نشان دادن مسیر حرکت، خط عبوری، گذرگاه عابر پیاده و نظایر آن باید به رنگ سفید و برای نمایش مسیرهای انحرافی، مسیرهای ویژه و محل ایستگاه های وسایل حمل و نقل عمومی به رنگ زرد باشد.

2ـ نوشته ها و نقش ها:

 • هدف از نوشتن کلمات و ترسیم نقش ها بر سطح معابر، تنظیم ترافیک و آگاه سازی و هدایت رانندگان است. کلیه حروف باید به رنگ سفید و مطابق با استاندارد و علائم راه و به زبان فارسی باشند.

 • از جمله نقش ها نیز می توان به پیکانهای جهت نما در تقاطع ها به منظور هدایت صحیح رانندگان و آگاه نمودن آنان از نحوه حرکت مجاز و تخصیص هر خط عبوری به حرکت معین به کار می رود.

3ـ گل میخ ها

 • (چدنی، آلومینیومی، بازتاب چشم گربه ای)

تابلوی مسیر اجباری حرکت  (Mandatory direction of Travel) یا تابلوهای فانوسی جهت نما در راه اصلی

 

تمامی مسیرهای حرکت باید به سمت راست گردش نمایند (حتماًً باید به سمت راست بپیچید)    

 

تمامی مسیرهای حرکت باید به سمت چپ گردش نمایند (حتماًً باید به سمت چپ بپیچید)    

 

مسیرهای حرکت باید بصورت مستقیم حرکت کنند یا به سمت راست گردش نمایند ( سمت چپ نمیتوانید گردش کنید) 

 

 

 

مسیرهای حرکت باید بصورت مستقیم حرکت کنند یا به سمت چپ گردش نمایند ( سمت راست نمیتوانید گردش کنید)

 

باید به سمت یکی از مسیرهای چپ یا راست گردش نمایید.

 

باید بصورت مستقیم حرکت نمایید (گردش به هر جهت ممنوع)

 

از اینجا به بعد باید به سمت راست گردش نمایید.

 

از اینجا به بعد باید به سمت چپ گردش نمایید

 

از سمت راست حرکت نمایید.

 

از سمت چپ حرکت نمایید.

 پلیس و راهنمای خود باشید:

مطالب زیر برای کسانی که دارای گواهینامه رانندگی هستند و همچنین داوطلبان دریافت گواهینامه بسیار مفید است. با دانستن علائم مفهوم و علایم بیشتر پلیس و راهنمای خود در رانندگی باشید.

متاسفانه در تمامی آموزشگاهها و کتابها اکیداً به داوطلب توصیه می‌شود که نام تابلوی ذکر شده در کتاب را عیناً حفظ کنند بدون اینکه از تفسیر بعضی از علایم آگاه باشند. (مثلا از گفتن نام " ورود ممنوع" خودداری کنند و بجای آن حتماً باید بگویند " عبور ممنوع" ولی از مفهوم آن صحبتی نمی‌شود).

رانندگان در کشور ما پس از اخذ گواهینامه رانندگی در حین رانندگی در جاده و خیابان متوجه علائمی می‌شود که اصلاً در هیچ کتاب و سایتی نیامده (حتی در سایت نیروی انتظامی) و دچار سردرگمی میشوند!

بنده بعد از کلی تحقیق و جمع‌آوری اطلاعات از علایم راهنمایی و رانندگی کشورهای مختلف تصمیم گرفتم که برای سایر هموطنانم در مورد آن دسته از علایمی که در کتابها به آن اشاره نشده است و یا اینکه متوجه مفهموم این علایم نمی‌شوند توضیحاتی ارایه نمایم البته بعد از چند سال امروز اولین مطلب را انتشار دادم.

چون مطالب زیاد است به مرور تابلوها را برای شما تشریح می‌کنم. از کلیه عزیزانی که توضیحات بیشتری در این مورد دارند درخواست می‌کنم حتماً نظر خودشان را به من اعلام کنند.

یادآوری:

علائم راهنمایی و رانندگی بین المللی، علایمی هستند که در تمام کشورهای یک مفهوم و تفسیر را دارد ولی علاوه برآن هر کشوری می‌تواند بسته به نیاز خود علایم خاصی را در سطح کشور خود معرفی نمایید (مثلا محل تابلوی محل حرکت قورباغه نیز وجود دارد)

 طبقه‌بندی علایم راهنمایی و رانندگی:

همانطور که اکثر شما عزیزان میدانید در علایم راهنمایی و رانندگی از سه شکل مثلث، دایره و مستطیل استفاده می‌شود:

1- تابلوهای مثلثی شکل خطر و اخطار دهنده . (در بعضی موارد مستطیل شکل)

به راننده اخطار داده می‌شود اگر رعایت نکنید ممکن است خطر یا مشکلی بعداً برای شما بوجود آید و در صورت وقوع هر حادثه‌ای خودتان مقصر هستید نه جاده، پیچ و ... . البته در این گروه تابلوهای مستطیل شکلی نیز وجود دارد که از خطوط قرمز رنگ استفاده شده است که بعداً توضیح داده خواهد شد.

2- تابلوهای دایره‌ای شکل بازدارنده و حکم کننده.

 راننده باید از این علایم اطاعت بدون چون و چرا داشته باشد و عدم رعایت آن مشمول جریمه خواهد شد و همچنین ممکن است عواقب بسیار خطرناک و جبران ناپذیری برای راننده و سرنشینان رخ دهد.

3- تابلوهای مستطیل اخباری (خبر دهنده).

 به راننده فقط در مورد مطلبی اطلاع رسانی می‌شود که درمورد آن آگاهی داشته و تصمیم لازم را بگیرد.

اگر فرق و مفهوم شکل این 3 تابلو را متوجه شده باشید تقریباً نیمی از مسائل خود را حل نموده‌اید! و میدانید که در برخورد با تابلویی آیا باید به مسیر ادامه دهید یا توقف و یا تغییر مسیر دهید.

1- آیا میدانید اختلاف دو تابلوی زیر چیست؟ 

    

شاید فکر کنید که هردو تابلوی خطر (قبلا اشاره شده بود که تابلوی خطر مستطیل شکل نیز وجود دارد) با نام " تقاطع جاده و راه‌آهن نصب در 2۰0 متری" هستند ولی اشتباه است. تابلوی اول را در جاده هایی که خطوط راه آهن وجود ندارد نیز میتوانید ببینید! کمی بیشتر دقت کنید!

جواب:

اگر کمی با دقت به دو تابلو نگاه کنید می‌بینید که ضخامت قرمزی مورب در تابلوی اول بیشتر از تابلوی دومی است. این تابلو با نام  تابلوی مانع تعریف می‌شوند ((Obstruction marker که 3 نوع از این علایم داریم داریم ولی قبل از معرفی آنها به مفهوم این تابلو می‌پردازیم:

مفهوم تابلو:

این تابلو در لبه یا نزدیک یک مانع نصب می‌شود. جهت مورب قرمز رنگ جهت حرکت راننده را بیان میکند تا با مانع برخورد نکند.

تابلوی شماره 1: 

تابلوی شکل فوق در سمت راست مسیر خود خواهید دید. (جهت مورب قرمز به سمت چپ است)(جهت حرکت رانندگی در ایران از سمت راست برخلاف کشورهایی مثل انگلستان/استرالیا/ ژاپن است)

و برای عدم برخورد به مانع به سمت راست منحرف نشوید و با احتیاط و حفظ فاصله از لبه مسیر خود حرکت نمایید. 

تابلوی شماره 2: 

تابلوی شکل فوق را در سمت چپ مسیر خود خواهید دید. (جهت مورب قرمز به سمت راست است) 

تابلوی شماره 3: 

تابلوی شکل فوق نیز ترکیبی از دو تابلوی فوق است و مفهوم آن این است که برای عدم برخورد با مانع باید از چپ یا راست مسیر خود حرکت نمایید.

توضیح بیشتر: عزیزانی که در بزرگراههای تهران حرکت کرده‌اند حتما به مسیری که بزرگراه به دوشاخه تقسیم می‌شود برخورد کرده‌اند (فرض نمایید مسیر مستقیم به شمال شهر و مسیر دوم به سمت شرق می‌باشد) درست در محل انشعاب دو بزرگراه از این تابلو استفاده می‌شود.

نکته 1:

در روی مسیر جاده نیز از علایم فوق استفاده فراوان می‌شود یعنی با رنگ سفید روی مسیر خطهای مورب کشیده می‌شود که همان مفهوم بالا را دارند.

نکته 2:

اگر جایی مشاهده کردید که مثلاً تابلوی شماره 1 را بجای سمت راست مسیر در سمت چپ نصب نموده‌اند شک نکنید که اشتباه نصب شده! (خودم چندین نمونه دیده‌ام هرچند رعایت نصب درست علایم راهنمایی و رانندگی در تهران بیشتر از سایر استانها رعایت می‌شود) 

2- آیا میدانید تابلوی زیر چه نام دارند و مفهوم آن چیست؟ 

نام این تابلو  تابلوی (نشان/ علامت) وی شکل (V) روی پیچ Chevron markers on curves نام دارد.

مفهوم: جهت فلش مسیر حرکت را به شما نشان میدهد.

این تابلو فقط باید سر پیچ استفاده شود (گاهی مشاهده شده که در مسیر مستقیم استفاده شده است!)

اگر پیچ جاده به سمت راست است این تابلو را در سمت چپ مسیر شما نصب میکنند بطوریکه اگر مثلا در بزرگراه حرکت می‌نمایید روی گارد وسط بزرگراه و رو به دید راننده و اگر در جاده‌های دو طرفه حرکت میکنید در شانه خاکی مسیر مقابل و رو به دید راننده خواهد بود(شکل زیر): 

 

اگر پیچ جاده به سمت چپ باشد این تابلو را در سمت راست مسیر شما نصب می‌کنند(مانند شکل زیر):

 

 

البته این نکته رو هم اضافه کنم که این علایم بصورت چند تایی در مسیر به فواصل مساوی نصب می‌گردند و هیچ وقت یک تابلو به این شکل را روی پیچ نمی‌بینید.صفحات جانبی
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :