تبلیغات
باز تابش امسال - شهادت حضرت زهرا
 
باز تابش امسال
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : mah sal
نویسندگان
نظرسنجی
نظر خود را در مورد این وبلاگ بنویسیدشهادت حضرت زهرا (س)

پنچ سال پس از بعثت پیامبر اكرم (ص) درست در سال هجرت مسلمانان به كشور حبشه «خدیجه» در شب بازگشت رسول الله (ص) از معراج كودكی را آبستن گشت كه ملائك قرنها در انتظار میلادش بودند، زهرا (س) از همان آغاز آرام بخش زخمهای دل مادر بود، به طوری كه قبل از تولد [در رحم] با خدیجه صحبت میكرد. تا اینكه انتظار به پایان رسید و خانه پیامبر (ص) نورانی شد. در همان لحظه جبرئیل بر زمین فرود آمد «یا رسول الله خداوند امر كرده نام كودك را فاطمه بگذارید» مدتی گذشت، زهرای اطهر كه هنوز گرمی عشق مادر را آنچنان نچشیده بود, در شعب ابی طالب به سوگ او نشست. از آن روز به بعد فاطمه (س) به جای مادر در مقابل بیحرمتیهای مشركان مكه از همه مراقبت می كرد. تا مدتی بعد در سال 13 بعثت «صدیقه مرضیه (س)» (1) به همراه «فاطمه بنت اسد» و «فاطمه بنت زبیده» به سرپرستی جوان دلاور بنی هاشم علی بن ابیطالب (ع) پس از همه به یثرب مهاجرت كرد . اینك زهرا (س) دختری با كمال گشته كه به نقل از عایشه شبیه ترین افراد به پیامبر (ص) از نظر اخلاق و سیما بود، و مردمان مدینه همانند ابوبكر، عمر و... خواستار او شده بودند. اما رسول الله (ص) خواهش آنان را با این كلام رد كرد «منتظر قضای الهی هستم» سرانجام پس از درخواست علی (ع)، جبرئیل دستور خداوند را مبنی بر ازدواج كوثر ولایت و امیر مؤمنان (ع) به پیامبر داد. این شادی نیز دیری نپایید، و چشمان ام ابیها در غم از دست دادن پدر گریان گشت، اما شاد بود، از اینكه در آیندهای نزدیك به پدر میپیوندد. پس از رحلت خاتم الانبیا مردم مدینه سخن رسول خدا (ص) را در غدیر خم به فراموشی سپردند، و امام زمان خود، علی بن ابیطالب (ع) را خانه نشین كردند، و برای زیر پا گذاشتن حرمت فاطمه فدك را نیز از او گرفتند. بانوی نمونه اسلام در سال 11 هجرت پس از اینكه كارگزاران حكومت او را میان در و دیوار قرار داده، خانهاش را آتش زده و كودك نازنینش را قبل از تولد به شهادت رساندند. در بستر بیماری افتاد و در روز سوم جمادی الاخر در مقابل چشمان گریان فرزندانش به همراه ملائكی كه به استقبال آمده بودند، به آسمان پیوست، و شهادت را سرلوحه زندگی فرزندانش نمود. مزار پاك او از دیدگان پنهان است.

رضایت همسر

فاطمه علیهاالسلام هرگز بدون اجازه‌ی على (علیه‏السلام) از خانه خارج نشد. هیچ‌گاه او را غضبناك نكرد. زیرا؛ مى‏دانست كه اسلام مى‏گوید: هر زنى كه شوهرش را غضبناك كند، خدا نماز و روزه‏اش را قبول نمى‏كند تا این‌كه شوهرش راضى شود.
فاطمه در خانه‏ى على هرگز دروغ نگفت و خیانت نكرد و هیچ‌گاه از دستوراتش سرپیچى ننمود. على علیه‏السلام مى‏فرماید: به خدا سوگند هرگز كارى نكردم كه فاطمه (علیهاالسلام) غضبناك شود. فاطمه هم هیچ‌گاه مرا خشمناك ننمود.

حجاب زهرا

روزى پیامبر (ص) و فاطمه (ع) نشسته بودند كه مردى نابینا اجازه‌ی ورود خواست قبل از ورود آن مرد، فاطمه (ع) برخاست و خود را پوشانید. پیامبر (ص) به فاطمه فرمود: چرا خود را پوشانیدى آن مرد نابیناست؟ فاطمه (ع) پاسخ داد: بله پدر ولى من كه او را مى‏بینم و هر چند او نابیناست اما بوى مرا استشمام مى‏كند.
رسول خدا (ص) فرمود: شهادت مى‏دهم كه تو پاره‌ی تن من هستى.

 

زینت زنان

روزى رسول خدا (ص) در جمع یاران نشسته بود، از آنان پرسید: ارزنده‏ترین و گرامی‌ترین زینت براى زنان چیست؟ به گفته‌ی انس بن مالك كسى از صحابه نتوانست پاسخ گوید.
على (ع) (با وجودى كه پاسخ آن را مى‏دانست، دوست داشت پاسخ آن را از زبان فاطمه (ع) بشنود) به خانه رفت و این سؤال را با همسرش در میان نهاد و فاطمه زهرا (ع) فرمود: بهترین زینت براى زن آن است كه مردان آنان را نبینند و آنان نیز مردان را نبینند».
على (ع) به سوى پیامبر (ص) بازگشت و پاسخ فاطمه (ع) را براى حضرت بیان كرد.
رسول خدا (ص) فرمود: «فاطمه (ع) درست گفته چرا كه او پاره‌ی تن من است»

شرم از همسر

امام علی روزی همسر و بچه‏هایش را در وضع بسیار اسفناك (گرسنگى) دید، به فاطمه علیهاالسلام گفت: چرا از وضع خود و درد گرسنگى بچه‏هایم مرا آگاه نساخته‏اى؟
فاطمه علیهاالسلام در جواب فرمودند:
یا ابالحسن! انى لاستحیى من الهى ان اكلفك ما لاتقدر علیه!
یا اباالحسن! من از خدایم شرم و حیا مى‏كنم تو را به كارى بگمارم كه قدرت تهیه‌ی آن را ندارى.
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :