تبلیغات
باز تابش امسال - چگونه صداقت دیگران را تشخیص دهیم
 
باز تابش امسال
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : mah sal
نویسندگان
نظرسنجی
نظر خود را در مورد این وبلاگ بنویسید      چگونه صداقت دیگران را تشخیص دهیم

وقتی افراد می خواهند صادق و روراست باشند، اغلب کف یک یا هر دو دست را به سمت مخاطب گرفته و چیزهایی را مانند «من این کار رو نکردم»، «متأسفم که ناراحتت کردم»، یا «دارم حقیقت رو می گم» بیان می کنند. وقتی فردی درباره مسئله ای اعتراف یا راجع به موضوعی صادقانه صحبت می کند، تمام یا بخشی از کف دستهایش را به مخاطب نشان می دهد. این حرکت نیز مانند سایر حرکات تنی کاملاً ناخودآگاه است، حرکتی که باعث می شود این ظن یا احساس شهودی به شما دست دهد که طرف مقابل راست می گوید.
همه جا از کف دست بطور عامدانه برای انتقال حس صداقت و گشادگی استفاده می شود.
هنگامی که کودکان دروغ می گویند یا چیزی را مخفی می کنند، اغلب کف دستهایشان را پشت سرشان پنهان می کنند. به همین صورت مردی که پس از گذراندن شبی با دوستانش می خواهد این مسئله را از همسر (یا پارتنرش) پنهان کند، دستها را در جیب فرو برده یا بصورت دست به سینه می ایستد. با اینحال ممکن است زن با دیدن کف دست های پنهان حس کند که مرد حقیقت را نمی گوید. زنی که می خواهد مسئله ای را پنهان کند می کوشد موضوع را عوض کرده یا در عین انجام فعالیت های مختلف در آنِ واحد، درباره مسائل نامرتبطی صحبت می کند.
«هنگامی که مردها دروغ می گویند زبان تن آنها آشکار و مشهود است، زنها ترجیح می دهند هنگام دروغ گفتن خود را مشغول انجام کاری نشان دهند.»
به فروشنده ها یاد می دهند هنگامی که مشتری دلایل یا اعتراضهایش را درباره اینکه چرا نمی تواند محصولی را بخرد ارائه می دهد، به حرکات کف دست او دقت کنند، زیرا هنگامی که فرد دلایل معتبر ارائه می کند معمولاً کف دستهایش را نشان می دهد. وقتی افراد صادقانه دلایل خود را توضیح می دهند از دستهای خود استفاده کرده و کف دستهایشان را نشان می دهند. در حالیکه وقتی فردی حقیقت را نمی گوید ممکن است پاسخ کلامی مشابهی را بدهد ولی دستهایش را پنهان کند. یکی از حرکات معمول مردانی که نمی خواهند در مکالمه ای شرکت کنند پنهان کردن دستها در جیب است.
در ابتدا کف دست ها مانند تارهای صوتی زبان تن بودند زیرا بیش از هر بخش دیگری از تن «سخن می گفتند» و استفاده نکردن از آنها مانند بستن دهان بود.
کاربرد عامدانه کف دست برای فریفتن:
ممکن است بپرسید «آیا اگر دروغ بگویم و کف دستهایم را نشان دهم دیگران حرفم را بیشتر باور می کنند؟» پاسخ مثبت، و منفی است. اگر دروغ شاخداری بگویید ممکن است همچنان مخاطبان شما را ریاکار و دروغگو بدانند، زیرا بسیاری از حرکاتی که باید هنگام ابراز صداقت آشکار باشند غایب هستند، و حرکات منفی که طی دروغگویی استفاده می شوند ظاهر شده و با کف دست های مشهود، تناقض دارد. کلاهبردارها و دروغگوهای حرفه ای افرادی هستند که در هنر خاص تکمیل دروغهای کلامی با اشارات غیرکلامی به مهارت رسیده اند. هرچه یک دروغگوی حرفه ای در استفاده از زبان تن حاکی از صداقت در عین گفتن دروغ مهارت داشته باشد، بهتر می تواند کارش را انجام دهد.
 «زن کف دستهایش را بالا می گیرد: "وقتی پیر و فرتوت بشم هم من رو دوست خواهی داشت؟" مرد: "علاوه بر اینکه دوستت خواهم داشت، برات نامه هم خواهم نوشت"»
قانون علت و معلول:
می توان با تمرین حرکات کف دست به هنگام مکالمه با دیگران روراست تر و با ورپذ یرتر جلوه کرد. جالب اینجاست که وقتی فرد به نشان دادن کف دست هایش عادت می کند، تمایلش به بیان سخنان کذب کاهش می یابد. بخاطر قانون علت و معلول دروغ گفتن به هنگام آشکار بودن کف دست ها برای اکثر مردم دشوار است؛ اگر فردی صادق باشد کف دستهایش را نشان می دهد، اما نشان دادن کف دست ها گفتن دروغی متقاعد کننده را برای فرد دشوار می سازد. به این خاطر که حرکات و احساسات ارتباط مستقیمی با یکدیگر دارند.
برای مثال اگر حالت تدافعی به خود بگیرید احتمالاً دست به سینه خواهید ایستاد. اما اگر صرفاً دست ها را روی سینه صلیب کنید حالت و احساسات تدافعی به شما دست خواهد داد. و اگر هنگام صحبت کردن کف دست هایتان را آشکار کنید این حرکت فرد مقابل را هم مجبور می کند که صادقانه سخن بگوید. به عبارت دیگر کف دست های باز و آشکار می تواند از ارائه اطلاعات غلط توسط دیگران جلوگیری کرده و آنها را به داشتن صداقت ترغیب کند.

چگونه خنده‌ی غیرواقعی را تشخیص دهیم؟

انسان نزدیک به ۵۰ خنده‌ی متمایز ابراز می‌کند ولی یک موضوع واقعا در این میان مسئله است: خنده‌ی واقعی یا جعلی و تظاهری ؟

اگر از مردم بخواهیم که احساس خودشان را نسبت به افرادی که وانمود به خنده می‌کنند بروز دهند، شاخص واقعا خوبی به دست ما می‌دهد برای اینکه با چه کسی همکاری و به چه کسی اعتماد کنیم.

با نشان دادن یک تصویرمعلوم می‌شود، که اغلب ما میتوانیم تظاهر به خنده را تشخیص دهیم ، این نوع خنده تنها لب‌ها را درگیر می‌کند. وقتی مردم موضوعی را مثبت ارزیابی می‌کنند، احساساتشان برانگیخته می‌شود و لبخند متمایل به بخش های فوقانی صورت می‌شود و تا نزدیک به چشم ها نیز پیش می‌رود.

به تصویر بالا سمت راست نگاه کنید، چین و خط و خطوط اطراف چشم را می‌ینید؟ این‌ها همراه با بالاآمدن چانه‌ها، برآمدگی و برجسته شدن پوست زیر چشم و نزدیک شدن پلک‌ها به همدیگر نشان از بروز واقعی احساس فرد دارد.

توجه کردن به این موضوع در یک تصویر کار ساده‌ای ست ولی در دنیای واقعی این عمل به سرعت اتفاق می‌افتد، آنقدر تند که “لوسی جانستون” و همکارنش بدنبال این بودند که آیا ما می‌توانیم تفاوتی را در این میان تشخیص دهیم؟(Johnston et al., 2010)  آیا ما میتوانیم بگوییم بین خنده‌ی همراه با لذت و خنده‌ای بدون لذت چه فرقی است و اینکه ما چطور با گرفتن این اطلاعات واکنش نشان می‌دهیم؟

دستِ خنده‌ی جعلی رو می‌شود!

خبر خوش برای آنهایی است که توانایی خوانش صورت دارند و بد برای آنان که پشت خنده‌های مصنوعی، خود را پنهان می‌کنند.

درطول چند سری پژوهش، محققان دریافتند که :

“…مردم ناخوداگاه به این موضوع توجه می‌کنند . معلوم شده که مردم در موقعیت‌هایی که مسئله‌ی اعتماد و یا همکاری در میان باشد بین خنده‌های همراه با لذت و خنده‌های وانمودی، تفاوت و تمایزی قائل هستند و همچنین این میزان حساسیت، راهنمای ما ست در واکنش‌ِ ما به مسائلی که مربوط به تعاملات اجتماعی هستند.”

علی‌رغم حرکات سریع صورت، ما می‌توانیم بفهمیم که این خنده انعکاس‌دهنده‌ی احساسات و هیجانات مثبت است، همچنین رفتار ما به طور ناخوداگاه براساس آنچه که از مخاطب دریافت می‌کنیم، متفاوت می‌شود. خنده‌ی واقعی و از روی حظ و کیف، پیام‌های مبنی بر قابل اعتماد بودن میفرستد و به مردم پیشنهاد میدهد که بنای همکاری با مخاطب بریزند.

تمایز خنده‌ی واقعی از جعلی نقش تعیین‌کننده‌ای در زندگی روزمره‌ی ما دارد:

“توانایی تشخیص صحیح و دقیق معتمد بودن دیگران، به فرد اجازه می‌دهد که افرادِ همکار را ارزیابی کرده و از افتادن به دام افراد سودجو می‌کاهد.”

بله، بسیاری از مردم برای اینکه مودب جلوه کنند خنده‌های مصنوعی و وانمودی بروز می‌دهند. ولی جایی این موضوع حائز اهمیت می‌شود که پای اعتماد و اطمینان در میان باشد، ما بطور قابل ملاحظه‌ای ناخوداگاه خنده‌های واقعی را تشخیص داده و حوزه‌ی اعتمادمان را افزایش و توسعه می‌دهیم.صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :